Testy na covid w dominikanie
Karaiby - Dominikana,  Podroże

Testy na COVID w Dominikanie – jak wyglądają w praktyce?

Jest to chyba jedno z pytań, które najczęściej zadają sobie turyści wyjeżdżający w obecnych czasach za granicę. Testy na COVID w otwartych na turystkę rejonach świata są coraz łatwiej dostępne dla turystów, w tym również w Dominikanie. Dominikana, która w dużej mierze żyje z turystyki nie mogła pozostać w tej kwestii w tyle. Jest dużo miejsc, w których można wykonać testy, ale obecnie coraz więcej hoteli również ma je w swojej ofercie (część nawet bezpłatnie).

Hotel Lopesan, w którym spędziliśmy cudowne wakacje, zrobił nawet dwa kroki więcej. Dla swoich gości przeprowadza darmowe testy bez konieczności wychodzenia z hotelu.

Więcej informacji o samym hotelu Lopesan w Dominikanie znajduje się pod linkiem: https://flyandeat.com/lopesan-w-dominikanie-idealny-hotel-na-wymarzone-wakacje/

Testy na COVID w Dominikanie

Na recepcji otrzymujemy do zeskanowania kod QR, w którym “zaszyty” jest nr kontaktowy (what’s up) do kliniki, która współpracuje z hotelem. Po wysłaniu informacji, że chcemy zrobić test, jesteśmy poproszeni o podanie kilku podstawowych danych, takich jak: nazwa hotelu, dzień wylotu (powrotu do kraju), rodzaj testu jaki chcemy (PCR czy antygenowy) oraz kraj do którego wracamy (docelowy). Dodatkowo musimy przesłać zdjęcia paszportu oraz poprosić na recepcji o zrobienie ksero strony z naszymi danymi.

Na taki test najlepiej zgłosić się z minimum 3-dniowym wyprzedzeniem, aby nie było problemów z ustaleniem terminu. Nam to jednak jakoś uciekło z głowy i zgłosiliśmy się w ostatnim możliwym dniu, czyli dzień przed wylotem. Na szczęście nie było żadnych problemów i zrobiliśmy test w tym samym dniu, w którym się na niego zgłosiliśmy. Mieliśmy szczęcie, że były jeszcze wolne terminy.

Po wysłaniu wszystkich danych, w odpowiedzi zwrotnej zostaniemy poinformowani o godzinie badania. Bierzemy ze sobą ksero paszportu i o umówionej godzinie udajemy do pokoju na test (w naszym wypadku był to pokój obok recepcji / customer service). Nie ukrywam, że dla mnie samo pobranie wymazu było mało przyjemne. Pani pobierała ode mnie wymaz chyba ze 4 razy z jednej dziurki, ale u męża poszło sprawniej. Ogólnie całość trwała chwilę i po 10 minutach było już po wszystkim. Wynik testu otrzymaliśmy jeszcze tego samego dnia wieczorem.

Jeśli chodzi o sam test to robiliśmy test antygenowy. Wyniki dostaliśmy w pdf na whatsapp (cały dokument był po hiszpańsku). Na recepcji poprosiliśmy tylko o ich wydrukowanie.

W Polsce na przejściu granicznym na lotnisku przekazaliśmy celnikowi nasz wynik testu. Celnik potwierdził, że już nigdzie nie musimy się zgłaszać, że nic więcej nie musimy robić. Tym samym zostaliśmy zwolnieni z 10-dniowej kwarantanny.

Wszystko poszło szybko i sprawnie. Nie było żadnych problemów.

Ważne informacje

Jeśli natomiast wracamy z Dominikany czy innego kierunku z przesiadką w innym Państwie należącym do UE, to w Polsce nie przechodzimy już przez przejście graniczne. Tym samym nie mamy komu przekazać wyników naszych testów.

Trzeba mieć również na uwadze, że część osób, która również robiła testy na COVID w Dominikanie otrzymała test pozytywny. Wówczas powrót do domu nie jest możliwy dopóki nie wyzdrowiejemy. Zgodnie z informacjami ze strony polskiego konsulatu w Dominikanie: „Ubezpieczenie dominikańskie umożliwia korzystanie z bezpłatnej opieki w przypadku hospitalizacji, przymusowego przebywania w hotelu po okresie hospitalizacji z powodu zachorowania na COVID-19 oraz bezpłatnej zmiany lotu po przebywaniu w szpitalu”. Powyższe obowiązuje do końca marca 2021.

Warto na bieżąco śledzić doniesienie w tym zakresie na stronie polskiego konsulatu: http://dominikana.konsulat.gov.pl/