Jak ubiegać się o wizę
Podroże,  USA

Wiza do USA – jak się o nią ubiegać?

Jedną z pierwszych rzeczy, która przychodzi nam do głowy myśląc o USA to WIZA. Z jednej strony część osób odstraszają dodatkowe koszty czy cała ta biurokracja z tym związana, ale z drugiej wiele osób bardzo chciałoby zobaczyć Stany.

Wiele osób, które chciałoby się wybrać do USA odstrasza konieczność ubiegania się o wizę i wszystkie formalności z tym związane (w tym całkiem wysoka opłata 160 USD za rozpatrzenie wniosku). Na pierwszy rzut oka to wszystko może wyglądać na trochę skomplikowane, ale niniejszym wpisem postaram się trochę wyjaśnić i opisać cały proces. Oczywiście najbardziej aktualne dane znajdują się na stronie ambasady i to one powinny być podstawowym źródłem informacji, ale może niniejszy wpis rozjaśni trochę sytuację. Niebawem może jednak WIZA do USA zostanie zniesiona, więc podróżowanie do Stanów będzie o wiele łatwiejsze, ale do tego czasu wiza jest konieczna.

WIZA do USA

Warto w tym celu przejrzeć informacje na stronie ambasady, gdyż jest tam dosyć szczegółowo opisany cały proces ubiegania się o wizę.  http://ustraveldocs.com/pl_pl/pl-niv-visatypeinfo.asp

WNIOSEK DS-160

W celach turystycznych powinniśmy się starać o wizę B-2. Zanim zostaniemy zaproszeni na spotkanie do ambasady musimy najpierw wypełnić druk DS-160  https://ceac.state.gov/genniv/ (przed wejściem na stronę możemy być poproszeni o przepisane kodu) oraz posiadać zdjęcie wizowe (w formie elektronicznej).

W prawym górnym rogu strony można wybrać język polski (chociaż u mnie strona jest nadal w języku angielskim)

Wiza do USA - jak się o nią ubiegać?

a następnie wybrać miasto w którym będziemy składać dokumenty o wizę (Warszawa lub Kraków) oraz przepisać kod z obrazka.

Wiza do USA - jak się o nią ubiegać?

Teraz możemy przystąpić do wypełnienia wniosku klikając „start an appliaction”.

Wiza do USA - jak się o nią ubiegać?

Następnie otworzy nam się wniosek DS-160 (w języku angielskim) i po kolei musimy odpowiadać na wszystkie pytania.

Wniosku nie trzeba od razu wypełnić w całości, gdyż możemy go zapisać i wrócić do niego innego dnia. Ważne: musimy tylko zapisać nasze ID i zapamiętać odpowiedź na pytanie zabezpieczające.

Wiza do USA - jak się o nią ubiegać?

Następnie klikamy „Continue” i przechodzimy do docelowego formularza, który podzielony jest na kilka sekcji tematycznych. Po każdej stronie możemy zapisać formularz klikając „Save” (zalecam to robić, bo strona czasem się zawiesza).

  • nasze dane osobowe
  • cel wyjazdu i informacje związane z naszymi planami – kiedy i na ile planujemy jechać, gdzie planujemy się zatrzymać, czy jedziemy sami czy z kimś
  • poprzednie wizyty w USA (jeśli już byliśmy – wówczas musimy podać kiedy i na ile przyjechaliśmy, itp.)
  • dane adresowe i kontaktowe oraz pytanie czy mamy profil w mediach społecznościowych
  • dane z paszportu
  • kontakt do kogoś z USA – jeśli nikogo nie mamy to możemy podać np. dane kontaktowe do hotelu w którym planujemy się zatrzymać, itp.
  • informacje o rodzinie / współmałżonku
  • informacje o wykształceniu i o obecnej pracy zawodowej/zarobkowej

Po podaniu wszystkich danych i wysłaniu wniosku otrzymujemy potwierdzenie jego złożenia z 10 cyfrowym numerem, który będzie potrzebny do umówienia wizyty w ambasadzie.

Najtrudniejszy krok za nami.

OPŁATA ZA ROZPATRZENIE WNIOSKU

Przed umówieniem wizyty należy też ponieść opłatę za rozpatrzenie wniosku wizowego (160 USD). Opłata jest dokonywana w złotówkach według kursu podanego na stronie ambasady http://ustraveldocs.com/pl_pl/pl-niv-visafeeinfo.asp

UMÓWIENIE SPOTKANIA

Kolejny krok to umówienie się na spotkanie w ambasadzie. W tym celu trzeba utworzyć swój profil na stronie https://cgifederal.secure.force.com/?language=Polish&country=Poland a następnie wybrać dogodny dla siebie termin.

Z formalności przed wizytą w ambasadzie to by było na tyle.

Do ambasady warto przyjść na umówioną wizytę (może 10 min. wcześniej) gdyż to godzina spotkania, a nie kolejność przybycia decyduje o wejściu. I tego bardzo pilnują osoby, które wpuszczają nas na teren ambasady USA. W miarę możliwości warto ograniczyć sprzęt który ze sobą planujemy zabrać (telefon, itp.) bo to wszystko będziemy musieli zostawić przed wejściem.

Na stronie warto też sprawdzić jakie dokumenty trzeba ze sobą wziąć na umówione spotkanie

http://ustraveldocs.com/pl_pl/pl-niv-visaapply.asp

WIZYTA W AMBASADZIE

Samo spotkanie i rozmowa w ambasadzie przeważnie jest krótka i odbywa się w miłej atmosferze. Zanim jednak porozmawiamy z urzędnikiem musimy przejść przez kontrole bezpieczeństwa.

Samo spotkanie i rozmowa w ambasadzie przeważnie jest krótka i odbywa się w miłej atmosferze. Zanim jednak porozmawiamy z urzędnikiem musimy przejść przez kontrole bezpieczeństwa.

Przed wejściem na teren ambasady pracownicy sprawdzą czy jesteśmy na liście osób, które mają na dziś zaplanowane spotkanie i na którą godzinę mamy spotkanie. Dlatego nie warto przychodzić wcześniej i stać w długich kolejkach bo i tak nikt nas wcześniej nie wpuści. Dlatego należy przyjść na czas lub chwilę wcześniej, a cała wizyta nie zajmie nam dużo czasu.

Po wejściu na teren ambasady musimy zostawić cały sprzęt elektroniczny i przejść przez kontrole bezpieczeństwa. Dlatego najlepiej wziąć ze sobą jak najmniej rzeczy – wystarczy teczka z wymaganymi dokumentami. I ustawiamy się w kolejce do rozmowy.

ROZMOWA Z AMBASADOREM

Rozmowy odbywają się „przy okienkach” na wzór „pocztowych”. Podczas krótkiej rozmowy pracownik ambasady zapyta nas jeszcze raz o kilka podstawowych rzeczy związanych z wyjazdem, ewentualnie zada kilka pytań o naszą pracę itp. Jeśli wszystko będzie się zgadzać zabierze od nas paszport i poinformuje o przyznaniu wizy.

Rozmowa może się obyć zarówno w języku polskim jak i angielskim. Jeśli wniosek składaliśmy np. razem ze współmałżonkiem i wspólnie zapisywaliśmy się na ten sam termin rozmowy to do okienka możemy również podejść wspólnie.

Teraz pozostaje nam tylko oczekiwać na informacje, że paszport i nasza wiza do USA są gotowe do odbioru lub wypatrywać kuriera z przesyłką. Po otrzymaniu paszportu możemy szukać hotelu i lotów do stanów ?

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *