Nowy Jork – podstawowe informacje
Nowy Jork,  Podroże,  USA

Nowy Jork – informacje podstawowe.

Nowy Jork to miasto, które można pokochać od pierwszych wejrzenia. Mnie od razu oczarowało i jest moim numerem 1 w zestawieniu „TOP 5 moich ulubionych miast”. To miasto, które cały czas tętni życiem i ma wiele do zaoferowania. Poniżej przesyłam niezbędne informacje dotyczące miasta Nowy Jork.

My swoją „przygodę” ze Stanami zaczęliśmy właśnie od Nowego Jorku. Byliśmy tam tydzień, ale i tak nie udało nam się wszystkiego zobaczyć. Razem z mężem staramy się zawsze chodzić po mieście jak najwięcej (aby „poczuć klimat i atmosferę danego miasta”), próbować lokalnej kuchni (co w przypadku Nowego Jorku jest trudne, bo są tu kuchnie z całego świata), a z komunikacji korzystać tylko w ostateczności. Tak również było w przypadku Nowego Jorku. Zanim tu przylecimy warto się do takiej podróży trochę przygotować, dlatego mam nadzieję, że poniższe informacje okażą się pomocne przy planowany podróży do tego wspaniałego miasta, jakim niewątpliwie jest Nowy Jork.

Loty do Nowego Jorku

Do Nowego Jorku bezpośrednio połączenie oferuje LOT. Jest to opcja zdecydowanie bardziej wygodna i szybsza niż lot z przesiadką, ale za bilet możemy zapłacić trochę więcej. Często bardzo dobre oferty ma Norwegian, KLM czy Lufthansa. Warto monitorować ceny biletów, dlatego ja dla porównywania cen korzystam z wyszukiwarki google flights  https://www.google.com/flights?hl=pl. Inne popularne wyszukiwarki to https://www.skyscanner.pl/ lub www.kayak.pl

Hotele w Nowym Jorku

Ponieważ wraz z mężem uwielbiamy zwiedzać miasta głównie na piechotę, dlatego zawsze zwracamy uwagę na położenie hotelu. Zależy nam nie tylko na dobrej lokalizacji, ale również dobrej cenie. Dlatego zanim dokonamy wyboru hotelu na bookingu.com przeglądam zawsze z dużym wyprzedzeniem dostępne noclegi i ich oceny.

Dzięki promocyjnej cenie noclegów udało nam się zarezerwować pokoje w hotelu praktycznie w centrum Manhattanu (Millennium Hilton New York One UN Plaza). Dodatkowo oprócz dobrej lokalizacji najbardziej zachwycił w tym hotelu to widok z okna. Dostaliśmy pokój na 35 piętrze z widokiem na dolny Manhattan. Empire State Building widzieliśmy z łóżka od razu po przebudzeniu. Jeśli macie możliwość noclegu na Manhattanie to zdecydowanie polecam takie rozwiązanie. Dzięki temu zaoszczędzimy czas na dojazdach. Rezerwując noclegi z wyprzedzeniem można trafić na dobre promocje.

Na Manhattanie nie ma złych lokalizacji, wiec jeśli któryś z hoteli oferuje dobre ceny to uważam, że nie ma co się zastanawiać. Oczywiście trzeba być świadomym tego, że pokój będzie mały i często bez widoku, ale „coś za coś”.

Druga opcję, którą rozważaliśmy to nocleg na Brooklynie z widokiem na Manhattan.

Oprócz hoteli popularną opcją jest również Airbnb – my akurat z tej opcji jeszcze nie korzystaliśmy.

Dojazd z i na lotnisko JFK

Jeśli chodzi o transport publiczny to nie ma bezpośredniego połączenia lotniska JFK z Manhattanem. Trzeba się co najmniej raz przesiąść. Natomiast możemy wybierać pomiędzy metrem, uberem czy taksówka (są to najpopularniejsze środki transportu). Czas dojazdu z lotniska na Manhattan nie będzie raczej krótszy niż ok. 60 min (bez względu na jakie środek transportu się zdecydujemy). Najtańszą opcją będzie metro w połączeniu z Airtrain – koszt ok 8,00$ a najdroższa taksówka. Koszt taxi „yellow cab” jest stały i wynosi 52,00$ lub 56,50$ (w zależności czy jedziemy w godzinach szczytu, gdzie musimy zapłacić za przejazd mostem). Pamiętajcie proszę, że w USA napiwki są standardem i w tym wypadku również powinniśmy zostawić go taksówkarzami.

Radziłabym tylko unikać nieautoryzowanych przewoźników, innych niż „yellow cab”, których również można spotkać na lotnisku.

Więcej szczegółowych informacji jak dotrzeć na Manhattan w oddzielnym wpisie – Jak dostać się z lotniska JFK na Manhattan?

Nowy Jork – podstawowe informacje
Yellow Cabs

Przemieszczanie się po Nowym Jorku

Jeśli zostajemy w Nowym Jorku na dłużej warto zainwestować w bilet 7 dniowy MetroCard za 33,00 $. Bilet można kupić na każdej stacji metra – jest to papierowa karta (kosztuje 1$), którą możemy dowolną liczbę razy doładowywać (jeśli np. planujemy zostać 2 tygodnie lub wrócić za jakiś czas). Bilet jest ważny od momentu skasowania na wszystkie linie metra + autobus.

Jeśli np. planujemy zostać krócej możemy płacić indywidualnie za każdy przejazd w cenie 3,00 $. W tym wypadku również można kupić kartę w automacie na każdej stacji metra i naładować ją dowolną kwotą z przedziału 5,50$ – 80,00$. Bilet kasujemy za każdym razem wchodząc do metra czy autobusu i odpowiednia kwota jest odejmowana z naszej karty. Kartę również kosztuje 1$, ale możemy ją dowolną liczbę razy doładowywać i w dowolnej chwili np. doładować biletem 7dniowym.

Bilety na atrakcje

Bilety wejściowe na główne atrakcje warto kupić jeszcze przed wylotem, np. bilety na ONE World Observatory, Empire State Building czy Rockefeller Center (Top of The Rock). To samo tyczy się Statuy Wolności czy Metropolitan Museum of Art. Dzięki czemu unikniemy kolejek i będziemy mieć pewność, że dostaniemy bilety.

Jak już mamy zebrane podstawowe informacje, możemy przystąpić do planowania podróży – Nowy Jork czeka.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *