NOWY JORK: PLAN ZWIEDZANIA
Nowy Jork,  Podroże,  USA

Nowy Jork: plan zwiedzania – Dzień 3

Trzeci dzień pobytu również był pochmurny, ale na szczęście już nie padało. Nic więc nie stało na przeszkodzie, aby rozpocząć kolejny intensywny dzień zwiedzania i tym samym zrealizować założony wcześniej plan, gdyż Nowy Jork coraz bardziej nam się podobał i nawet nie najlepsza pogoda nie była nam w stanie zepsuć humoru. Na trzeci dzień zwiedzania mieliśmy zaplanowane: China Town, Little Italy oraz SOHO. Jednak okazało się, że udało nam się jeszcze zobaczyć TriBeCa oraz Financial District.

China Town

Wysiedliśmy na stacji Chambers St i idąc prostu kierujemy się w stronę dzielnicy chińskiej. China Town jest bardzo kolorowe oraz pachnące. Jest tam pełno tanich knajpek z chińskim jedzeniem. Jednym z takich tanich i polecanych miejsc jest Wo Hop (17 Mott St, New York) czy Nom Wah Tea Parlor. My byliśmy akurat w tej drugiej. Spróbowaliśmy dim sumy. Natomiast wydaje mi się, że bez względu na fakt, którą restauracje wybierzemy nie będziemy zawiedzeni. Jeśli mamy ochotę na lody warto odwiedzić The Original Chinatown Ice Cream Factory (65 Bayard St, New York). Dostaniemy tam bardzo egzotyczne samki jak lawenda, lody o smaku boczku czy duriana. Oprócz bardziej wyszukanych smaków oczywiście dostępne sa tez podstawowe jak czekolada czy wanilia. Wybór jest bardzo duży.

Kiedyś China Town skupiało się wokół 4 ulic, ale wraz z przyrostem ludzi rozszerzyło znacznie się powiększyło. Główne ulice to: Mott Street, Pell Street, Doyers Street. Oprócz tego można również pochodzić po innych ulicach, aby poczuć klimat dzielnicy. Poniżej zamieszczam naszą trasę.

NOWY JORK: PLAN ZWIEDZANIA
China Town
NOWY JORK: PLAN ZWIEDZANIA
Mapa China Town

Kierując się dalej na północ dochodzimy do Little Italy.

Little Italy

Kiedyś dzielnica była zamieszkała przez dużą grupę włoskich emigrantów jednak obecnie jest coraz mniejsza. Główne ulice na których z pewnością możemy jeszcze poczuć włoski klimat to Mott Street oraz Mullberry Street. Warto zaznaczyć, że we wrześniu każdego roku na ulicy Mullberry odbywa się festiwal San Gennaro (patron Neapolu) i wówczas ulica zamienia się w deptak.

NOWY JORK: PLAN ZWIEDZANIA
Little Italy
SoHo

Kolejną dzielnicą znajdującą się w okolicy jest SoHo. Jej nazwa wzięła się od „South of Houston” (na południe od Houston). Jest to dzielnica artystów oraz nowojorskiej bohemy. Dzielnica słynie też z budynków o żeliwnych fasadach, gdyż w czasach gdy były budowane, żeliwo było tanie. Niestety ceny nieruchomości w tej części miasta nie należą do najtańszych. W SoHo znajdziemy też liczne sklepy czy galerie.  Oprócz eleganckich i drogich lokali, nam udało się znaleźć food trucka, który sprzedawał zupy. Kolejka była dość spora, co nas tym bardziej zachęciło, aby jej spróbować.

NOWY JORK: PLAN ZWIEDZANIA
SoHo
NOWY JORK: PLAN ZWIEDZANIA
mapa SoHo
TriBeCa

Kierując się na południe natrafimy na kolejną mniejszą dzielnicę jaka jest TriBeCa. Nazwa dzielnicy pochodzi od pierwszych liter Triangle Below Canal Street (trójkąt poniżej ulicy Canal, chociaż kształt dzielnicy nie jest trójkątem). Znajduje się w bliskim sąsiedztwie dzielnicy finansowej i po atakach po 11/09 ucierpiała finansowo. Jedną z osób, które przyczyniły się do jej ponownego rozwoju był Rober DeNiro. Nie tylko założył tam restaurację Tribeca Grill, ale przede wszystkim wraz z innymi osobami z branży filmowej utworzyli studia filmowe. Dodatkowo odbywa się tam co roku Tribeca Film Festival. Dla zainteresowanych więcej szczegółów na stronie organizatora. https://www.tribecafilm.com/festival

NOWY JORK: PLAN ZWIEDZANIA
mapa TriBeCa
Financial District

Mimo, że jest to dzielnica finansowa oferuje wiele ciekawych miejsc. Znajduje się w moim subiektywnym rankingu 10 miejsc, które należy zobaczyć: https://flyandeat.com/archiwa/85

Niestety jednym z miejsc, którego nie można pominąć podczas zwiedzania Nowego Jorku jest teren po World Trade Center. Obecnie w tym miejscu znajduje się World Trade Center Memorial Foundation, a cała okolica robi ogromne wrażenie. Obok terenu, gdzie stały kiedyś dwie wieże znajduje się obecnie One World Observatory. Jeśli mamy możliwość warto wjechać na górę, gdyż widok jest niesamowity. Bilety do kupienia online na stronie www. obiektu https://www.oneworldobservatory.com/en-US/

Pozostałe miejsca warte odwiedzenia to Kościół Trójcy Świętej (Trinity Church), Federal Hall czy Bank Rezerwy Federalnej w Nowym Jorku (Federal Reserve Bank of New York). Z dużych instytucji finansowych swoją siedzibą ma również Nowojorska Giełda Papierów Wartościowych (New York Stock Exchange), która jest największą giełdą na świecie. To wszystko znajduje się na Wall Street – jednej z najbardziej znanych ulic finansowych na świecie.

Wrażenie również robi stacja metra  World Trade Center Station (PATH), która po wydarzeniach 11/09 została całkowicie przebudowana.

NOWY JORK: PLAN ZWIEDZANIA
One
NOWY JORK: PLAN ZWIEDZANIA
Financial District
NOWY JORK: PLAN ZWIEDZANIA
mapa Financial District

Na koniec można udać się spacerkiem do Battery Park. Niech nas nazwa nie zmyli bo nie jest to typowy park, ale z tego miejsca roztacza się ładny widok na inne dzielnice Nowego Jorku. Jeśli będziemy mieć jeszcze siłę warto przejść się wschodnim wybrzeżem w kierunku pomostu nr 15 (Pier 15, East River Esplanade).

Jak na trzeci dzień, to plan zwiedzania jest dosyć intensywny nawet jak na Nowy Jork, ale naprawę warto zobaczyć jak najwięcej.

2 komentarze

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *