Nowy Jork,  Podroże,  USA

Nowy Jork: TOP 10 atrakcji + 1 – mój subiektywny ranking

Nowy Jork to miasto, które ma bardzo wiele do zaoferowania. Poniżej przedstawiam mój subiektywny ranking TOP 10 atrakcji, które gwarantuje Nowy Jork.

Co warto zobaczyć w Nowym Jorku? Gdzie pójść na spacer, a gdzie spróbować prawdopodobnie najlepszego pastrami w mieście? Skąd będziemy mięć najlepszy widok na Manhattan, a gdzie znajdziemy miejsce w którym potrzebna jest chwila spokoju i zadumy. To wszystko (mam nadzieję 🙂 ) znajdziecie w poniższym zestawieniu TOP 10 atrakcji, które zapewnia Nowy Jork.

1. Ground Zero z One World Observatory

Jest to miejsce którego z pewnością nie można ominąć podczas wizyty w Nowym Jorku. Upamiętnia tragedię z 11 września. Jeśli masz czas warto kupić bilet na punkt widokowy w One World Observatory. Jeśli trafimy na ładną pogodę (u nas było trochę pochmurno, ale widok i tak był niesamowity) to możemy podziwiać spektakularny widok na Manhattan. Bilety warto kupić przez internet (na konkretny dzień i godzinę), aby nie stać w kolejkach. Link do strony: https://oneworldobservatory.com/en-US/buy-tickets

Nie będę za dużo zdradzać, ale to wszystko co nas spotka przed samym wejściem na punkt widokowy również robi ogromne wrażenie jak całe Ground Zero.

NOWY JORK: TOP 10 ATRAKCJI - One World Observatory
One World Observatory
NOWY JORK: TOP 10 ATRAKCJI
Ground Zero

2. Zieleń w Nowym Jorku

Oprócz betonu i wieżowców miasto oferuje również zieloną przestrzeń. Mój ulubiony park i chyba ulubiona atrakcja całego Nowego Jorku to bezsprzecznie Bryant Park. Mimo, że park otoczony jest wieżowcami stanowi idealne miejsce na chwilę wytchnienia. Dodatkowo latem w parku wyświetlane są filmy, jest to dobre miejsce na piknik czy grę w bule, a zimą park zamienia się w lodowisko. W parku jest też kilka stolików, w związku z czym można usiąść z książką, kawą lub po prostu cieszyć się chwilą.

NOWY JORK: TOP 10 ATRAKCJI
Bryant Park

Z kolei Central Park to „najsłynniejszy park świata”. Jest ogromny i fajnie się nim całym przejść. Dodatkowo zapewnia wiele atrakcji. Na terenie parku znajduje się ZOO, jest też możliwość wypożyczenia łódki. Co więcej wokół sadzawki na pewno spotkamy wiele biegających osób, a na sheep meadow możemy zorganizować piknik. Na terenie Parku znajduje się też jedno z najpopularniejszych muzeów w Nowym Jorku – Metropolitan Museum of Art. Dodatkowo na strawberry fields fani Jonna Lennona mogą złożyć kwiaty i oddać mu hołd.

NOWY JORK: TOP 10 ATRAKCJI, Central Park

Kolejnym parkiem wartym uwagi jest High Line Park, powstał na trasie nieczynnej już kolei. Park, w przeciwieństwie do wcześniej wymienionych, wznosi się kilka metrów nad ziemią wzdłuż szyn kolejowych, a cała trasa liczy ok. 3 km. Park rozpościera się pomiędzy Gansevoort i 34. Na całej trasie jest kilka wejść i zejść więc w dowolnym momencie możemy zakończyć spacer.

NOWY JORK: TOP 10 ATRAKCJI
High Line Park

3. Empire State Building

Jeden z symboli miasta i USA. Na ulicy przed budynkiem na pewno spotkamy osoby, które będą nam chciały odsprzedać bilety, ale żeby nie dać się oszukać jak zwykle proponuję zakup biletów przez internet. Jest kilka opcji biletowych, ale podstawowy bilet na taras widokowy dostępny jest: https://ticketing.esbnyc.com/webstore/Shop/ViewItems.aspx?CG=Tickets&C=Tickets&_ga=2.77499733.1306911068.1570711728-1449869983.1570711728

Budynek otwarty jest do 2 w nocy, wiec można zobaczyć jak wygląda Nowy Jork nocą, a dodatkowo w nocy nie ma praktycznie kolejek do wejścia. Taras widokowy jest na 86 piętrze. Drugi taras (za dodatkowo opłata) znajduje się na 102 piętrze, ale nie zawsze jest otwarty, a dwa widok z 86 piętra też jest niesamowity.

Budynek zbudowany jest w stylu art deco i przez wiele lat był najwyższym budynkiem w Nowym Jorku, chociaż sama budowa trwała tylko 14 miesięcy.

NOWY JORK: TOP 10 ATRAKCJI
Empire State Building
NOWY JORK: TOP 10 ATRAKCJI
Widok z Empire State Building

4. Katz’s Delicatessen (Katz’s Deli) – najlepsze pastrami

Nie samym zwiedzaniem człowiek żyje, czasem musi też coś zjeść. Dlatego w moim zestawieniu Nowy Jork: TOP 10 atrakcji umieściłam również – Katz’s Delicatessen bo o nim mowa to już kultowe miejsce na mapie Nowego Jorku. Bez wątpienia zjemy tu najlepsze kanapki z pastrami – Katz’s Pastrami Sandwich. Chleb żytni, musztarda i pyszne, soczyste pastrami. Jest jeszcze wersja z kapustą kiszoną – Reuben Sandwich. Place lizać ? Cena nie jest można najmniejsza (ok. 22,00$ za kanapkę), ale można się nią najeść lub wziąć 1 na dwie osoby.

NOWY JORK: TOP 10 ATRAKCJI
Kat’z Deli – Pastrami Sandwich

5. Chelsea Market

Jak już jesteśmy przy jedzeniu to kolejnym miejscem wartym odwiedzenia jest z pewnością Chelsea Market. Mimo, że obecnie tego typu markety są popularne w wielu miejscach w Europie, ja zawsze lubię je odwiedzać. Market znajduje się w budynku o dość dużej powierzchni i znajdziemy tu przede wszystkim sklepy z jedzeniem, z przyprawami, warzywniak, jak również restauracje, małe knajpki z jedzeniem oraz „targ” ze świeżymi rybami i owocami morza, które można zjeść na miejscu. Można wybierać spośród kuchni prawie całego świata. Miejsce otwarte jest codziennie do późnych godzin wieczornych.

NOWY JORK: TOP 10 ATRAKCJI
Chelsea Market

6. Roosevelt Island

Jest to nieduża wyspa miedzy Manhattanem a Queens. Może sama wyspa nie jest zachwycająca, ale za to największą atrakcję stanowi kolejka, którą można się na nią dostać. Kolejka jeździ co kilkanaście minut i przejeżdża obok mostu Queensboro, który też jest bardzo ciekawy. Z kolejki jest również dobry widok nie tylko na sama wyspę, ale również na część Manhattanu. Sam przejazd nie jest długi, gdyż trwa tylko ok. 9 minut, a bilet kosztuje około 3,00$. Wejście na kolejkę na Manhattanie znajduje się w Tramway Plaza. Będąc już na wyspie można zrobić mały spacerek – dojść do Parku Roosevelta i spowrotem kolejką wrócić na Manhattan.

NOWY JORK: TOP 10 ATRAKCJI
Trasa Roosevelt Island
NOWY JORK: TOP 10 ATRAKCJI
Roosevelt Island

7. Brooklyn Bridge

Nowy Jork ma tak wiele symboli, a Most Brookliński jest z pewnością kolejnym z nich. Jest to most łączący Dolny Manhattan z Brooklynem, kiedyś określany cudem sztuki inżynierskiej. Co więcej jest to pierwszy na świecie stalowy most wiszący. Spacer mostem na drugą stronę zajmuje ok. 30 minut wliczając w to czas potrzebny na zrobienie zdjęć. Lepszy widok z mostu będziemy mieć gdy będziemy szli z Brooklynu w kierunku Manhattanu. Zanim jednak wejdziemy na most od strony Brooklynu warto przejść się Brooklyn Heights Promenade i nacieszyć się niesamowitym widokiem.

Most Brookliński

8. Piąta Aleja z Apple Store

5 Aleja uchodzi niewątpliwie za jedną z najdroższych i najbardziej znanych ulic świata. To na niej znajdują się butiki największych projektantów, najdroższe domy towarowe czy butiki z biżuterią, chociaż obecnie swoje sklepy mają również popularne marki odzieżowe jak Zaraz czy H&M. Jednym z ciekawszych sklepów jest Apple Store, który swoją szklaną konstrukcją z pewnością przykuwa uwagę.  Przy piątej alei znajduje się również Katedra św. Patryka. Piątą aleją przechodzi również każdego roku Parada Pułaskiego – święto polskiej Polonii. Aleja jest wówczas zamykana. Warto się nią przejść od 47 do 59, aby to wszystko zobaczyć.

NOWY JORK: TOP 10 ATRAKCJI
5th Avenue

9. Statua wolności

Statua wolności to kolejny symbol miasta. Ja natomiast zamiast wybierać się bezpośrednio na wyspę gdzie znajduje się statua polecam przepłynąć się promem, który płynie na Staten Island (prom jest bezpłatny) i z niego całkiem dobrze widać statuę oraz dolny Manhattan. Prom odpływa z Manhattanu z Whitehall Terminal.

NOWY JORK: TOP 10 ATRAKCJI
Statua Wolności widziana ze Staten Island Ferry

10. Intrepid Sea-Air-Space Museum

Ostatnią pozycję w zestawieniu TOP 10 atrakcji, które zapewnia Nowy Jork, to muzeum na które składa się lotniskowiec z czasów drugiej wojny światowej oraz łódź podwodna. Dodatkowo na terenie muzeum znajduje się również odrzutowiec Concorde. Godnym uwagi jest również wahadłowiec oraz symulator lotu samolotu do którego możemy wsiąść.

NOWY JORK: TOP 10 ATRAKCJI
Intrepid Sea-Air-Space Museum

11. Lot helikopterem

Zdaję sobie sprawę, że to jedna z droższych atrakcji Nowego Jorku, ale wrażenia z lotu są naprawdę niesamowite. Lądowisko helikopterów znajduje się na Dolnym Manhattanie. Na miejscu znajdziemy kilku operatorów, więc będziemy mogli od razu porównać ich oferty. Trasy lotów różnią się długością i ceną. My wybraliśmy najtańszy przelot, ale okazało się, że nie było na niego żadnych chętnych oprócz nas, więc w tej samej cenie zaproponowali nam dłuższą trasę.

NOWY JORK: TOP 10 ATRAKCJI
Widok z helikopteru

Powyższy ranking TOP 10 atrakcji dostępnych w mieście Nowy Jork to moje subiektywne zestawienie, dlatego dopisujecie swoje ulubione miejsca w komentarzach.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *