JAK DOSTAĆ SIĘ Z LOTNISKA JFK NA MANHATTAN
Nowy Jork,  Podroże,  USA

Jak dostać się z lotniska JFK na Manhattan?

Pierwszą styczność z nowojorskim transportem będziemy mieć zaraz po wylądowaniu. Wiele międzynarodowych linii lotniczych ląduje na JFK (w tym nasz LOT), które znajduje się w Queens. Lotnisko od Manhattanu dzieli ok. 30 km, a czas dojazdu uzależniony jest od tego, którą opcję transportu wybierzmy, gdyż z lotniska JFK na Manhattan możemy dostać się na kilka sposobów. Wybierzmy więc najlepsze dla siebie rozwiązanie pod kątem czasu, kosztów i wygody:

Najpopularniejsze środki transportu:

 • AirTrain – najtańsza i najszybsza opcja dotarcia do centrum Manhattantu. Airtrain co prawda nie dowiezie nas bezpośrednio na Manhattan, ale do stacji gdzie będziemy mogli przesiąść się na metro. Linia:
  • żółta – jeździ tylko po lotnisku, po wszystkich terminalach, bezpłatnie,
  • czerwona – dojeżdża do Jamaica Station, gdzie możemy się przesiąść w metro (linia E, J lub Z) bezpośrednio na Manhattan,
  • zielona – dojeżdża do Howard Beach Station, gdzie możemy się przesiąść w metro (linia A) bezpośrednio na Manhattan.

Za cały przejazd zapłacimy ok. 8,00 $ (5,00 $ bilet na airtrain + ok. 3,00$ za bilet od metra). Więcej szczegółów pod linkiem do strony lotniska JFK: https://www.jfkairport.com/to-from-airport/air-train

 • Long Island Railroad – najpierw musimy dojechać Airtrain (czerwoną linią) do Jamaica Station. Następnie przesiąść się na kolejkę Long Island Railroad, która dowiezie nas na Manhattan do Penn Station. Jeśli nie mamy hotelu w okolicy, to musimy przesiąść się na metro. Koszt porównywalny z AirTrain. Więcej szczegółów na stronie lotniska JFK: https://www.jfkairport.com/to-from-airport/public-transportation
 • Taxi – jeśli lądujemy w nocy to po kilkugodzinnym locie i różnicy czasu możemy być dość zmęczeni dlatego warto rozważyć taksówkę. Sam przejazd „yellow cab” można również zaliczyć do atrakcji / symboli miasta. Opłata za przejazd jest stała i wynosi 52,00$ z lotniska JFK na Manhattan +4,5$ za przejazd mostem lub tunelem w godzinach szczytu (czyli pomiędzy 16.00 a 20.00 od poniedziałku do piątku).  Wówczas zapłacimy 56,4$ za przejazd. W Stanach dawanie napiwku to standard dlatego taksówkarz również powinien od nas otrzymać min. 15% napiwku, który możemy dać gotówką lub kartą płatniczą. Czas dojazdu oczywiście może się różnić w zależności od pory dnia czy korków i wynosi od 50 min. do ponad godziny.
 • Uber – warto jeszcze przed wylotem zainstalować sobie aplikacje ubera. Jest to bardzo popularna opcja w USA i powinna być trochę tańsza od taxi.

Inne mniej popularne opcje dostania się z lotniska JFK na Manhattan to wynajęcie:

 • prywatnego vana z kierowcą, który zawiezie nas bezpośrednio do hotelu. Można go wynająć w Port Authority Welcome Center, który znajduje się na każdym terminalu (na przylotach),
 • samochodu (rent a car) – ogólnie wypożyczanie samochodu jest bardzo popularne wśród turystów, ale patrząc na korki w NY, a z drugiej strony na bardzo dobrze rozwinięty transport publiczny nie jest to najbardziej popularne rozwiązanie w Nowym Jorku. Chyba, że zamierzamy zatrzymać się tylko na chwilę i dalej zwiedzać inne miejsca.
JAK DOSTAĆ SIĘ Z LOTNISKA JFK NA MANHATTAN

Teraz mając więcej informacji na temat tego jak dostać się z lotniska JFK na Manhattan, wybierzmy najlepszą dla siebie opcję. Lepiej wcześniej się zdecydować na konkretny środek transportu, aby na lotnisku nie tracić już czasu.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *