Transport w Nowy Jorku
Nowy Jork,  Podroże,  USA

Transport w Nowym Jorku

Nowy Jork to jedna z największych aglomeracji na świecie oraz najludniejsze miasto USA. Podzielony jest na 5 następujących części zwanych boroughs: Manhattan, Bronx, Brooklyn, Queens oraz Staten Island. Każdy z tych obszarów dodatkowo podzielony jest na dzielnice. Nowy Jork to również jedno z najczęściej odwiedzanych miast na świecie, bo kto by nie chciał osobiście zobaczyć symboli miasta takich jak Statua Wolności czy Empire State Building? Jaki transport wybrać, aby sprawnie poruszać się po mieście i nie ominąć żadnych atrakcji w Nowym Jorku?

Metro

Najpopularniejszym i najwygodniejszym środkiem transportu po Nowym Jorku jest metro. Najwięcej linii jest na Manhattanie, ale jeśli chcemy dotrzeć do innych części miasta, również nie będzie z tym problemu. Metro po Manhattanie jedzie w kierunku północ – południe.

Na tabliczce znajdującej się przy wejściu do każdej stacji metra od razu znajduje się informacja jakie linie odjeżdżają z danej stacji. Linie metra oznaczone są literami lub cyframi.

Koszt pojedynczego przejazdu wynosi 2,75$, ale w przypadku dłuższego pobytu warto kupić tygodniową MetroCard w cenie 33$. Karty MetroCard można kupić i napełniać w budkach stacji metra lub w automatach MetroCard. Za każdą nową kartę pobierana jest jednorazowa opłata w wysokości 1$. Uzupełniając i ponownie używając MetroCard, unikamy tej opłaty. Link do strony MTA: https://new.mta.info/fares-and-tolls

Transport w Nowym Jorku
Metro
Autobus

Sieć autobusowa jest całkiem dobrze rozbudowane, ale ze względu na korki nie zawsze będzie to najszybsze rozwiązanie. Część linii jest ekspresowa, więc nie zatrzymują się na każdym przystanku. 

Koszt przejazdu linią zwykłą wynosi 2,75$ a linią ekspresową to 6,50$. Opłaty można dokonać tylko  gotówką lub MetroCard. Płacąc gotówką, musisz mieć odliczoną dokładną kwotę i pamiętać, że akceptowane są tylko monety. Jedną z głównych zalet płatności za pomocą MetroCard jest to, że w ciągu dwóch godzin od skasowania biletu można bezpłatnie przesiąść się na inny autobus lub metro. Kiedy chcesz wysiąść z autobusu, wciśnij przycisk „stop”, aby wskazać kierowcy, że zamierzasz wysiąść  na następnym przystanku. 

Transport w Nowym Jorku
Autobusy
Taxi

Ze względu na panujące korki nie jest to najlepsze, a na pewno najszybsze rozwiązanie – chyba, że jedziemy na lub z lotniska. Koszt przejazdu z lotniska JKF do dowolnego miejsca na Manhattanie wynosi 52$ (opłata nie uwzględnia opłaty za przejazd mostem w godzinach szczytu).

Jeśli chcemy, aby taksówka się zatrzymała wystarczy stanąć przy krawężniku i zamachać. Gdy świeci się napis “taxi” oznacza to, że taksówka jest wolna, jest napis jest zgaszony, oznacza, że taksówka jest już zajęta.

Jeśli korzystamy z tego środka transportu pamiętajmy, aby zawsze wybierać żółte taksówki.

Transport w Nowym Jorku
Taxi
Uber

Alternatywą do taksówki jest UBER. Czasami jest to opcja tańsza od taksówki. Aby skorzystać z Ubera należy pobrać aplikacje z Google Play lub App Store, podać swoje dane i podpiąć kartę. Trzeba tylko mieć na uwadze, że aby móc skorzystać z aplikacji musimy mieć dostęp do internetu.

Uber
Prom

Nowy Jork leży nad wodą, więc pomiędzy poszczególnymi obszarami można przemieszczać się promem. Bilety na prom nie są częścią systemu MetroCard i muszą być zakupione oddzielnie. Wszystkie stacje promowe posiadają automaty biletowe, które przyjmują gotówkę lub karty kredytowe. Bilety można również kupić na pokładzie, za pomocą aplikacji NYC Ferry, lub na stronie internetowej NYC Ferry. 

Prom płynący na Staten Island jest bezpłatny.

Staten Island – prom
Pieszo

zwiedzanie różnych części miasta pieszo, które w większości przypadków jest dość płaskie, jest na pewno możliwe w szczególności jeśli lubisz spacery. Pamiętaj tylko, że odległości mogą być większe, niż się wydają patrząc na mapę. Miejscowi również często chodzą pieszo, ale zdecydowanie żwawszym krokiem niż turyści (po tym możesz ich poznać). 

Spacer
Rowery miejskie

Jak w wielu miastach na świecie,  w Nowy Jorku również można skorzystać z wypożyczalni rowerów.

Koszt wypożyczenia to 3$ za 30 minut. Po przekroczeniu tego czasu naliczana jest opłata 0.15$ za każdą minutę. Dodatkowo dostępne są karnety jednodniowe za 12$ lub trzydniowy za 24$.  Wówczas możemy skorzystać z roweru przez okres do 30 minut. Po trzydziestu minutach jest dodatkowa opłata, więc jeśli chcesz jechać dłużej, najlepiej zostawić rower i wypożyczyć kolejny.  Karnety te można kupić za pośrednictwem aplikacji Citi Bike Mobile App.

Citi Bike

Podsumowując najlepszym sposobem na poruszanie się po Nowym Jorku jest połączenie metra, autobusów i spacerów. W przypadku noclegu na Brooklynie, do listy można dodać również prom. W Nowym Jorku jest rozbudowany system komunikacji miejskiej, więc w zależności od miejsca pobytu należy wybrać odpowiedni dla siebie transport.

Jeśli jesteś ciekaw największych atrakcji Nowego Jorku zapraszam na stronę: https://flyandeat.com/top-10-atrakcji-nowy-jork-subiektywny-przewodnik/

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *