NOWY JORK: PLAN ZWIEDZANIA
Nowy Jork,  Podroże,  USA

Nowy Jork: plan zwiedzania – Dzień 2

Drugi dzień pobytu nie był już dla nas taki łaskawy, ponieważ od samego rano było pochmurno i deszczowo, więc postanowiliśmy, że dziś zwiedzimy Cenral Park i okolice. Wczorajszy plan zwiedzania został zrealizowany w 100%, więc dziś byliśmy jeszcze bardziej ciekawi co skrywa przed nami Nowy Jork.

Dzień rozpoczęliśmy od zakupu parasolek, a następnie wsiedliśmy w metro w kierunku Harlemu, gdzie udaliśmy się na teren Uniwersytetu Columbia. Ponieważ nie jedliśmy rano śniadania, a w okolicy sprzedają podobno jedne z lepszych bajgli w Nowym Jorku, to stwierdziliśmy, że warto ich spróbować. Jakby nie było Nowy Jork niewątpliwie kojarzy się również z bajglami. Poszliśmy do Absolute Bagels. Jedzenie było ok, ale nie powiedziałabym, że to najlepsze bajgle jakie jedliśmy. Najedzeni poszliśmy na dalszy spacer.

NOWY JORK: PLAN ZWIEDZANIA
Nowy Jork Absolute Bagels
Central Park

Udaliśmy się w kierunku Central Parku i tam spacerowaliśmy sobie pomiędzy alejkami. Trochę kropiło, ale pomiędzy drzewami aż tak tego nie odczuwaliśmy. Najbardziej charakterystyczny punkt Central Park to sadzawka Jacqueline Kennedy Onassis. Występuje ona praktycznie w większości filmów, których akcja toczy się w Nowym Jorku. To wzdłuż jej brzegu ludzie spacerują, odpoczywają lub uprawiają jogging.

Im dalej na południe tym bardziej zbliżamy się do dwóch muzeów. Pierwsze z nich to Muzeum Guggenheima (muzeum sztuki współczesnej) oraz Metropolitan Museum of Art (MET), w którym zgromadzone są dzieła sztuki.  MET jest jednych z chętniej odwiedzanych muzeów na świecie, więc warto do niego zajrzeć bez względu na pogodę. Muzeum Guggenheima my go akurat nie zwiedzaliśmy, bo nie jesteśmy aż takimi fanami sztuki. Więcej informacji na temat muzeów znajdziecie na stronie www. każdego z nich https://www.metmuseum.org/ oraz https://www.guggenheim.org/

NOWY JORK: PLAN ZWIEDZANIA
Central Park
Upper West Side

W między czasie wyszliśmy na moment z parku, aby zjeść ciastka w Levain Bakery. Znalezienie tego miejsca zajęło nam trochę czasu. Przechodziliśmy obok niego kilka razy i dopiero za którymś razem udało nam się je odnaleźć, ale było warto. Ciasteczka były przepyszne, czekoladowe, mięciutkie i rozpływające się w ustach. Były dosyć słodkie i sycące – palce lizać.

NOWY JORK: PLAN ZWIEDZANIA
Levain Bakery

Następnie wróciliśmy do Central Park i poszliśmy zobaczyć Strawberry Fields – miejsce poświęcone pamięci Johna Lennona. Z kolei na tej samej wysokości przy 72 ulicy znajduje się Dakota Building w którym mieszkali Joko Ono i John Lennon. W grudniu 1980 John Lennon został zastrzelony przed tym budynkiem, jednakże Joko Ono nadal tam mieszka.

W tej części Manhattanu zwanej Upper West Side są jedne z najdroższych nieruchomości, w szczególności te z widokiem na Central Park.

Kolejnym miejscem, które postanowiliśmy zobaczyć to Sheep Meadow, gdzie najlepiej odpoczywa się na trawie.

Ponieważ powoli zmierzaliśmy już do końca Central Parku, więc postanowiliśmy z niego już wyjść. Udaliśmy się w kierunku Metropolitan Opera oraz Lincoln Center for the Performing Arts. Jest to bardzo przyjemna okolica.

NOWY JORK: PLAN ZWIEDZANIA
Lincoln Center for the Performing Arts -Nowy Jork
5 Aleja

Pogoda się poprawiła, a my mieliśmy jeszcze siły na dalsze zwiedzanie. Poszliśmy więc zobaczyć Hotel Plaza, znany z kultowego już filmu Kevin sam w Nowym Jorku.  Jest to 5-gwiazdkowy, luksusowy i jak możemy się domyślać bardzo drogi hotel. Znajduje się przy jednej z najbardziej prestiżowych alej w Nowym Jorku – przy 5 Alei. Następnie spacerkiem przeszliśmy się 5 Aleją na której znajdują się zarówno sklepy znanych projektantów i luksusowe domy towarowe jak i popularne sieciówki. Na 5 Alei swoją siedzibę ma też sklep Apple, który wyróżnia się swoim szklanym szkieletem, a cały sklep znajduje się na poziomie -1. Na 5 Alei mieści się również Trump Tower, Rockefeller Center czy Katedra św. Patryka.

Spacer 5 Aleją zaliczam do TOP 10 atrakcji Nowego Jorku. O pozostałych możesz przeczytać NOWY JORK: TOP 10 ATRAKCJI + 1 – MÓJ SUBIEKTYWNY RANKING

Tym samym mogliśmy uznać, że zaplanowany na dziś plan zwiedzania udało nam się zrealizować w 100% i mimo nie najlepszej pogody Nowy Jork zachwycił nas jeszcze bardziej. Poszliśmy więc do hotelu, aby odpocząć przed wieczornym wyjściem. Musieliśmy zastanowić się na co mamy ochotę do jedzenia i wybrać miejsce na wieczorną kolację.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *