Podroże,  USA

Waszyngton co warto zobaczyć, czyli główne atrakcje.

Waszyngton D.C. stolica USA, częste miejsce akcji amerykańskich filmów lub seriali o tematyce politycznej. To właśnie w Waszyngtonie swoje siedziby mają najważniejsze urzędy Państwowe, ale nie tylko, bo miasto jest również znane z bezpłatnych muzeów. Waszyngton to nie tylko Kongres, Biały Dom, Muzeum Historii naturalnej czy Muzeum Lotnictwa i Przestrzeni Kosmicznej, ale są to miejsca, które na pewno warto zobaczyć, gdyż stanowią główne atrakcje miasta. Waszyngton sprawie wrażenie bardzo czystego i ułożonego miasta. Osoby, które cenią ciszę, spokój, a zarazem lubią zwiedzać muzea czy miejsca poświęcone historii na pewno będą zadowolone.

Waszyngton był naszym trzecim miastem, po Nowym Jorku i Atlantic City, które mieliśmy zobaczyć podczas naszej pierwszej wspólnej podróży po USA. Więcej o Nowym Jorku i Atlantic City znajdziesz tutaj: https://flyandeat.com/nowy-jork-w-3-dni-plan-zwiedzania/ oraz https://flyandeat.com/atlantic-city-atrakcje-co-warto-zobaczyc/

Na zwiedzanie mieliśmy zaplanowane 4 dni, ale przy napiętym grafiku sądzę, że nawet 2 dni wystarczą (ale wtedy muzea zwiedzamy „powierzchownie” lub wybieramy 2-3, które nas najbardziej interesują). Do plusów miasta na pewno można zaliczyć jego zabudowę, gdyż wszystkie główne atrakcje znajdują się „po drodze” i w tej kolejności je przedstawię:

1. Kapitol Stanów Zjednoczonych (United States Capitol)

Jest to odpowiednik polskiego parlamentu i również składa się z dwóch izb: izby niższej (reprezentantów) oraz izby wyższej (senatorów). To właśnie w Kapitolu przede wszystkim uchwalane jest amerykańskie prawo. Miejsce to jednak dostępne jest dla turystów. Więcej szczegółów na pewno znajdziecie bezpośrednio na stronie Kapitolu https://www.visitthecapitol.gov/. Warto wiedzieć, że turyści oprowadzani są z anglojęzycznym przewodnikiem po Rotundzie, Krypcie i National Statuary Hall. Bilety możecie kupić online, aby nie stać w kolejkach oraz, aby mieć pewność, że się dostaniemy https://www.visitthecapitol.gov/plan-visit/book-tour-capitol Możliwe jest również wejście do Sali podczas obrad izby reprezentantów https://www.visitthecapitol.gov/plan-visit/watching-congress-session

Do Kapitolu należy również Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych (Supreme Court of the United States) oraz Biblioteka Kongresu (Library of Congress) czy U.S. Botanic Garden. Jeśli mamy więcej czasu możemy je również zwiedzić.

Przed Kongresem w stronę Monumentu Waszyngtona znajduje się Union Square oraz zbiornik wodny z Ulysses S. Grant Memorial.

Udając się wzdłuż National Mall po obu stronach mamy znakomite muzea, które warto zobaczyć zwiedzając Waszyngton i do których wstęp jest bezpłatny. Jeśli nie mamy czasu, aby zwiedzić wszystkie, poniżej znajdziesz listę tych, które według mnie warto zobaczyć.

Capitol Washington
2. Biały Dom (White House)

Najbardziej znany „dom” na świecie. Co mi się rzuciło na pierwszy rzut oka, że w telewizji budynek wygląda na o wiele większy niż jest w rzeczywistości. Jest to zarówno miejsce pracy Prezydenta USA, jak i jego rezydencją w której mieszka ze swoją rodziną. Budynek z pewnością warto zobaczyć z obu stron – od strony placu Lafayette, jak i od południa.

Waszyngton co warto zobaczyć?
Biały Dom (White House)
3. Muzea w Waszyngtonie

W tym miejscu warto zaznaczyć, że chyba w żadnym innym mieście w USA nie ma tyle muzeów a dodatkowo wstęp do większości z nich jest bezpłatny. Dodatkowo 11 z nich znajduje się po obu stronach National Mall – zielonej alei biegnącej od Kongresu do Mauzoleum Abrahama Lincolna (Lincoln Memorial). Na stronie znajdziecie listę wszystkich Smithsonian muzeów z bezpłatnym wstępem, a do tego zdecydowana większość znajduje się w Waszyngtonie https://www.si.edu/museums. Muzea, których nie możecie ominąć to:

Narodowe Muzeum Lotnictwa i Przestrzeni Kosmicznej (National Air & Space Museum)

Szczyci się największą na świecie kolekcją samolotów i statków kosmicznych i jest jednym z pięciu najchętniej odwiedzanych muzeów na świecie oraz drugim na USA. W muzeum znajduje się m.in. moduł Apollo 11, kapsuła Friendship 7, Bell X-1, który przełamał barierę dźwiękową, model statku kosmicznego Enterprise i wiele więcej.

Waszyngton co warto zobaczyć
Air and Space Museum
Narodowe muzeum lotnictwa i przestrzeni kosmicznej
Muzeum Historii Naturalnej w Waszyngtonie (National Museum of Natural History)

Powierzchnia muzeum jest imponująca, gdyż jest większa od 18 boisk do piłki nożnej. Muzeum zabierze nas w podróż od początków naszej planety poprzez miliardy lat jej transformacji do czasów współczesnych. Kolekcja muzeum również robi ogromne wrażenie, gdyż zawiera ponad 100 milionów eksponatów (roślin, skamielin, skał, minerałów, meteorytów, itp.) co sprawia, że jest to największa kolekcja historii naturalnej na świecie.

Narodowe Muzeum Historii Amerykańskiej (National Museum of American History)

Muzeum przedstawia historię Ameryki od jej powstania do czasów obecnych. Jednym z ważniejszych eksponatów jest flaga, którą amerykańscy żołnierze uczcili kluczowe zwycięstwo nad siłami brytyjskimi podczas wojny 1812 r. Była ona również inspiracja dla Scotta Keya do napisania tekstu, który ostatecznie stał się hymnem narodowym Stanów Zjednoczonych.  W muzeum znajdziemy nie tylko eksponaty historyczne, ale również związane z kulturą (pop-kultura), polityką, nauką czy wojskiem).

Muzeum Holocaustu (United States Holocaust Memorial Museum)

Bardzo ważne muzeum upamiętniające jedną z najstraszliwszych tragedii współczesnego świata. W okresie wiosenno – letnim, kiedy jest odwiedzane przez duża liczbę turystów bilety należy zarezerwować przez internet. Bilety nadal są bezpłatne (doliczana jest tylko opłata 1 USD). Można je kupić poprzez stronę https://www.ushmm.org/information/visit-the-museum/admission-tickets Bez biletu też wejdziemy, ale nie będziemy mieć dostępu do wszystkich wystaw.

Wystawy są bardzo poruszające, szczególnie jedna z nich Remember the Children: Daniel’s Story opowiadająca historię pobytu w obozie z perspektywy małego dziecka.

Smithsonian Institution Information Center in the Castle

Jest to jakby centrum informacji turystycznej o każdym z muzeów. Jeśli potrzebujemy się czegoś dowiedzieć, a nie znaleźliśmy informacji w Internecie możemy się udać do Smithsonian Institution Information Center in the Castle. Informacja znajduje się w budynku, który wygląda jak zamek. Jeśli nawet nie potrzebujemy uzyskać żadnych informacji, warto się przejść obok, aby zobaczyć sam budynek.

Waszyngton co warto zobaczyć
Smithsonian Institution
Monumenty i pomniki

Chciałoby się powiedzieć „nie samymi muzeami Waszyngton żyje”, bo oprócz nich miasto znane jest również z wielu pomników, monumentów czy budynków upamiętniających ważne wydarzenia dla historii USA.

Pomnik Waszyngtona (Washington Monument)

Jest to obelisk upamiętniający pierwszego prezydenta George’a Washingtona. W środku budynku znajduje się winda, którą możemy wjechać na górę. Aby to zrobić konieczny jest wcześniejszy zakup biletu. Przy odrobinie szczęście do pogody, z góry roztacza się widok do nawet 60 km. Wysokość pomnika wynosi 169 metrów i przez wiele lat był jedna z najwyższych budowli tego typu.

Monument Waszyngtona
Washington Monument
Pomnik II Wojny Światowej (World War II Memorial)

Pomnik oddający część amerykańskim żołnierzom biorących udział w II Wojnie Światowej. Składa się z 56 filarów i łuków pomiędzy którymi znajduje się zbiornik wodny.

Pomnik II Wojny Światowej (World War II Memorial)
Staw przed Pomnikiem Lincolna (Lincoln Memorial Reflecting Pool)

Z tego miejsca wychodzą bardzo dobre ujęcia i zdjęcia – jak w wodzie odbijają się główne atrakcje. Warto wiedzieć, że Kongres, Monument Waszyngtona i Memorial Lincolna są ułożone w linii prostej.

Waszyngton co warto zobaczyć
Staw przed Pomnikiem Lincolna (Lincoln Memorial Reflecting Pool)
Mauzoleum Abrahama Lincolna (Lincoln Memorial)

Pomnik upamiętniający szesnastego prezydenta Stanów Zjednoczonych, który z zewnątrz przypomina grecką świątynię. Niewątpliwie stanowi jeden z symboli miasta. W wewnątrz znajduje się pomnik prezydenta siedzącego na krześle. Aby się tam dostać trzeba pokonać kilkadziesiąt schodów. Jest to również popularne miejsce do robienia zdjęć. Co istotne to właśnie w tym miejscu Martin Luther King wygłosił swoje słynne przemówienie znane jako Mam marzenie (I Have a Dream). W pobliżu pomnika znajdują się jeszcze dwa pomniki: Pomnik Weteranów Wojny w Wietnamie (Vietnam Veterans Memorial) oraz Pomnik Weteranów Wojny w Korei (Korean War Veterans Memorial) czczące weteranów obu wojen.

Waszyngton co warto zobaczyć
Abraham Lincoln Memorial.
Lincoln Memorial
Korean War Veterans Memorial.

Schodząc z głównej alei trafimy na kolejne pomniki, które warto zobaczyć zwiedzając Waszyngton: Martin Luther King, Jr. Memorial, Franklin Delano Roosevelt Memorial oraz Jefferson Memorial.

Martin Luther King
Waszyngton co warto zobaczyć
Franklin Delano Roosevelt Memorial
Jefferson Memorial

Przy dobrym rozplanowaniu dnia i wcześniejszej rezerwacji biletów (tam gdzie jest to wymagane) sądzę, że dwa, intensywne dni powinny wystarczyć, aby zwiedzić wszystko co warto zobaczyć, a jak widać Waszyngton ma całkiem sporo atrakcji.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *